Informaţie de presă nr. 1 din 19-04-2010
Persoană de contact: Maior Romeo FERARU, tel.0735233264.
"Armata şi societatea"
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" şi Biblioteca Judeţeană "V. Voiculescu" organizează seria de activităţi culturale, intitulată "Armata şi societatea".
Evenimentul va avea loc marţi, 20 aprilie a.c., începând cu ora 11.00, la aula "B. Iorgulescu" a bibliotecii din Buzău şi va cuprinde o dezbatere, o expoziţie de pictură şi o prezentare de carte.
Dezbaterea, intitulată "Armata şi societatea" are următoarele teme de discuţie: "Militarii în cultura şi ştiinţa naţională", "Armata în societatea contemporană" şi "Personalităţi militare buzoiene în viaţa publică". La dezbateri sunt invitaţi să participe generalul (r) Niculae Spiroiu, profesorul universitar doctor Ioan Scurtu, doctorii în istorie Petre Otu şi Florin Şperlea, Adrian Pandea, Liviu Vişan, Călin Gheţu, Alexandru Gaiţă, Valeriu Nicolescu, Relu Stoica ş.a.
Valentin Tănase, directorul Studioul de Arte Plastice al Armatei, va prezenta expoziţia de pictură, "Efigii istorice", cuprinzând lucrări inspirate din istoria naţională.
Profesorul doctor Gheorghe Nicolescu va prezenta două cărţi, "Ataşaţii militari transmit... (1930-1940) Vol. V" şi "Calvarul prizonierilor români din Primul Război Mondial", iar colonelul dr. Mircea Tănase, ultima sa lucrare, "Eroii învinşi ai Revoluţiei".
La manifestare, vor participa personalităţi ale vieţii publice buzoiene, profesori şi elevi, veterani de război, militari activi şi în rezervă şi mass media.