Nr. 1 din 26-02-2021
Bursa ā€˛General de corp de armată Nicolae Ciupercăā€¯ a ajuns la cei şase elevi buzoieni admişi la colegiile naţionale militare
Începând cu anul 2020, Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ şi-a propus să susţină, prin burse, şase dintre tinerii buzoieni declaraţi admişi la colegiile naţionale militare, întru motivarea de a excela în învăţământul militar.

Nr. 4 din 01-12-2020
Ziua Naţională a României sărbătorită în Garnizoana Buzău
Anul acesta, manifestările dedicate Zilei Naţionale a României desfăşurate în garnizoana Buzău au avut loc în cadru restrâns, fără public, având în vedere contextul epidemiologic în care ne aflăm.

Nr. 3 din 09-10-2020
Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ ā€“ 15 ani de activitate
Manifestările dedicate împlinirii a 15 ani de la înfiinţarea Fundaţiei ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ s-au încheiat vineri, 9 octombrie, la Cimitirul Militar din localitatea Deleni, judeţul Iaşi, unde a fost organizat un ceremonial militar şi religios cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie Buzău, căzuţi la datorie în iarna anului 1916-1917.

Informaţie de presă nr. 1 din 19-04-2010
Persoană de contact: Maior Romeo FERARU, tel.0735233264.
"Armata şi societatea"
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" şi Biblioteca Judeţeană "V. Voiculescu" organizează seria de activităţi culturale, intitulată "Armata şi societatea".
Evenimentul va avea loc marţi, 20 aprilie a.c., începând cu ora 11.00, la aula "B. Iorgulescu" a bibliotecii din Buzău şi va cuprinde o dezbatere, o expoziţie de pictură şi o prezentare de carte.
Dezbaterea, intitulată "Armata şi societatea" are următoarele teme de discuţie: "Militarii în cultura şi ştiinţa naţională", "Armata în societatea contemporană" şi "Personalităţi militare buzoiene în viaţa publică". La dezbateri sunt invitaţi să participe generalul (r) Niculae Spiroiu, profesorul universitar doctor Ioan Scurtu, doctorii în istorie Petre Otu şi Florin Şperlea, Adrian Pandea, Liviu Vişan, Călin Gheţu, Alexandru Gaiţă, Valeriu Nicolescu, Relu Stoica ş.a.
Valentin Tănase, directorul Studioul de Arte Plastice al Armatei, va prezenta expoziţia de pictură, "Efigii istorice", cuprinzând lucrări inspirate din istoria naţională.
Profesorul doctor Gheorghe Nicolescu va prezenta două cărţi, "Ataşaţii militari transmit... (1930-1940) Vol. V" şi "Calvarul prizonierilor români din Primul Război Mondial", iar colonelul dr. Mircea Tănase, ultima sa lucrare, "Eroii învinşi ai Revoluţiei".
La manifestare, vor participa personalităţi ale vieţii publice buzoiene, profesori şi elevi, veterani de război, militari activi şi în rezervă şi mass media.