INFORMAŢII DE PRESĂ



Nr. 1 din 26-02-2021
Bursa ā€˛General de corp de armată Nicolae Ciupercăā€¯ a ajuns la cei şase elevi buzoieni admişi la colegiile naţionale militare
Începând cu anul 2020, Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ şi-a propus să susţină, prin burse, şase dintre tinerii buzoieni declaraţi admişi la colegiile naţionale militare, întru motivarea de a excela în învăţământul militar.
[continuare]



Nr. 4 din 01-12-2020
Ziua Naţională a României sărbătorită în Garnizoana Buzău
Anul acesta, manifestările dedicate Zilei Naţionale a României desfăşurate în garnizoana Buzău au avut loc în cadru restrâns, fără public, având în vedere contextul epidemiologic în care ne aflăm.
[continuare]



Nr. 3 din 09-10-2020
Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ ā€“ 15 ani de activitate
Manifestările dedicate împlinirii a 15 ani de la înfiinţarea Fundaţiei ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ s-au încheiat vineri, 9 octombrie, la Cimitirul Militar din localitatea Deleni, judeţul Iaşi, unde a fost organizat un ceremonial militar şi religios cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie Buzău, căzuţi la datorie în iarna anului 1916-1917.
[continuare]


Index | Informaţii de presă
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu"
Informaţie de presă nr. 5 din 25-10-2010
Persoană de contact: Maior Romeo FERARU
Telefon: 0763686867
Cupa 25 Octombrie 2010
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a oferit diplome şi premii, constând în diferite articole sportive, câştigătorilor Cupei 25 Octombrie 2010.
Garnizoana Buzău a organizat întreceri sportive, pe echipe şi individual, la care au participat militari din toate unităţile militare buzoiene.
Cu ocazia ceremonialului desfăşurat la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie, la 25 octombrie, comandantul garnizoanei, generalul maior dr. Nicolae N. Roman, a înmânat diplome şi premii, astfel:
Fotbal: 1. Batalionul 60 Paraşutişti; 2. Batalionul 200 Sprijin; 3. U.M. 02000.
Fotbal - tenis: 1. Şcoala de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene; 2. U.M. 02000; 3. Batalionul 47 Comunicaţii şi Informatică.
Volei: 1. U.M. 02000; 2. Batalionul 47 Comunicaţii şi Informatică; 3. ComandamentuI Diviziei 2 Infanterie "Getica".
Şah: 1. Cpt. Marian Şerbănoiu (Şcoala de Maiştri Militari şi Subofiţeri, Boboc); 2. Plt. adj. pr. Constantin Birtu (U.M. 02000); 3. Lt.col. Dumitru Negru (Comandamentul Diviziei 2 Infanterie "Getica").
Tenis de câmp: 1. Plt. maj. Alin Stana (Batalionul 200 Sprijin); 2. Cap. Cosmin Mîndruţă (Batalionul 200 Sprijin); 3. Plt. maj. Daniel Dodan (Batalionul 200 Sprijin).
Tenis de masă: 1. Mr. Marian Lixăndroiu (Centrul de Instruire al Forţelor pentru Operaţii Speciale); 2. Mr. Bogdan lorga (U.M. 02000); 3. Cap. Claudiu Ghercă (Batalionul 47 Comunicaţii şi Informatică).
Cros 6000 m (categoria sub 35 de ani): 1. Cap. Gabriel Ştefan (U.M. 02000); 2. Cpt. Vică Ilea (Şcoala de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene); 3. Lt. Mihai Penciuc (U.M. 02000).
Cros 6000 m (categoria peste 35 de ani): 1. Plt.maj. lonel Pavel (U.M. 02000); 2. M.m. pr. Dorian Bănică (U.M. 02000); 3. Plt. Constantin Chiva (Batalionul 3 Geniu).
Cros 2000 m (feminin): 1. Cap. Valentina Văsie (Batalionul 3 Geniu); 2. Slt. Silvana Berianu (U.M. 02000); 3. Cap. Mariana Gherghe (Batalionul 3 Geniu).
Tipareşte informaţia Tipăriţi