Informaţie de presă nr. 2 din 25-06-2014
"Străjer în calea furtunilor" - numărul 15, cronică în marş
Ultimul număr al revistei "Străjer în calea furtunilor" (anul VII, iunie 2014, 100 p.), apărut sub egida Fundaţiei "Mareşal Alexandru Averescu", dedică Zilei Drapelului Naţional editorialul generalului de brigadă dr. Lucian Foca, preşedintele fundaţiei.
Agenda fundaţiei consemnează momente ale concursului de istorie "1 Decembrie - Ziua Naţională a României" (ediţia a V-a), la care au participat elevi din nouă instituţii de învăţământ preuniversitar din judeţ, precum şi de la simpozionul "Mareşalul Alexandru Averescu în panteonul istoriei naţionale" (la cea de a 155-a aniversare a comandantului şi omului politic).
Capitolul Eveniment înregistrează "istoria" şi ceremonia sfinţirii bisericii militare cu hramul "Pogorârea Duhului Sfânt", evocările mareşalului şi demnitarului politic interbelic aparţin academicianului Şerban Papacostea, istoricului dr. Simion Gheorghiu, colonelului (r.) Mihai Goia şi lui Emil Niculescu.
Istoria şi cultura sunt ilustrate de către preotul militar Alexandru Tudose - Matei Basarab, oştean şi ctitor de cultură la curbura Carpaţilor (a 360-a comemorare a voevodului), bătălia Râmnicului (decembrie 1916), văzută de generalul Erich von Falkenhayn, comandantul Armatei a IX-a germane, în redactarea lui Viorel Frîncu, file monografice despre Societatea "Mărăşti", datorate colonelul (r.) prof. univ. dr. Petre Otu, "portrete" ale lui Pamfil Şeicaru (120 de ani de la naşterea combatantului, istoricului şi gazetarului buzoian) de Emil Niculescu, şi al prinţesei aviatoare Ioana Cantacuzino de profesorul Sorin Turturică.
Memoria veteranilor înregistrează un interviu cu plutonierul Nicolae I. Bădulescu (conţinând şi istoria unui lung prizonierat la sovietici) precum şi "documente de viaţă" ale plutonierului Ion Dobriţa Feraru. Raftul cu cărţi "se sprijină" pe memoriile, cu totul de excepţie, ale lui Vasile Scârneci: "Viaţa şi moartea în linia întâi".
Capitolul Teorie militară însumează intervenţii şi atitudini ale generalului (rtr.) ing. Niculae Spiroiu, privitoare la profesionalizarea armatei, colonelului drd. Constantin-Valentin Bordei, asupra terorismului şi ale lectorului univ. dr. Laura Codreanu faţă operaţionalizarea conceptului de "lecţii învăţate".
Arealul buzoian prilejuieşte ghidului, locotenent-colonel Romeo Feraru, un popas la câteva vetre de istorie din Râmnicu Sărat, iar paginile de mozaic cuprind succinte reportaje ilustrate despre schimbarea comenzii Diviziei 2 Infanterie "Getica" şi zilelor: Forţelor Terestre, NATO (la zece ani de la aderare), "hronicului" buzoian, Înălţării Domnului şi Eroilor, Rezervistului Militar, Aviaţiei Militare şi a Copilului.
Acest "cadran militar buzoian" semestrial îşi doreşte, prin sumarul propus, o largă arie de adresabilitate.