Informaţie de presă nr. 3 din 26-06-2014
Onor la veterani, sub falduri tricolore
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" aduce prinosul de recunoştinţă al militarilor şi societăţii civile, eroilor în viaţă de pe fronturile celei de-a doua conflagraţii mondiale, prin organizarea unei întâlniri cu veteranii de război, la 26 iunie de Ziua Drapelului Naţional.
Activitatea s-a desfăşurat la sediul Diviziei 2 Infanterie "Getica", unde, invitaţii s-au întâlnit cu tineri ofiţeri cărora le-au împărtăşit secvenţe din "istoria trăită", de câmpurile de luptă şi au vizitat muzeul diviziei, continuatoarea tradiţiilor Armatei a 2-a.
Au participat, apoi, la ceremonia organizată de Prefectura şi Garnizoana Buzău, în Piaţa Dacia, unde preşedintele Fundaţiei "Mareşal Alexandru Averescu", generalul de brigadă dr. Lucian Foca, le-a înmânat câte un drapel naţional, ca simbol al respectuasei preţuiri a celor aflaţi astăzi sub arme.
Cu acelaşi prilej, a fost difuzat numărul 15 al revistei "Străjer în calea furtunilor", publicaţie semestrială a fundaţiei, în care foştii combatanţi invitaţi au fost prezenţi în paginile dedicate "memoriei veteranilor".