Informaţie de presă nr. 4 din 11-08-2014
Maiorul (rtr.) Nicolae Ioniţă sărbătorit la centenar
Maiorul (rtr.) Nicolae Ioniţă din comuna Mihăileşti judeţul Buzău, veteran al celui de-Al Doilea Război Mondial, a fost sărbătorit, la centenar, de către militarii garnizoanei Buzău, printr-o activititate organizată de Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu".
Nicolae Ioniţă s-a născut la 9 august 1914, în satul Boldeşti, într-o familie de ţărani. În anul 1936 a fost încorporat în Regimentul 5 Jandarmi din Mizil, iar în 1941 a fost mobilizat, luptând în Basarabia, unde, la Chişinău şi Balta, are "privilegiul" să-i dea onorul mareşalului Ion Antonescu. După 23 August 1944, asigură ordinea în Bucureşti, iar după război, se stabileşte în Mihăileşti unde lucrează ca tehnician în agricultură. După 1989 îl cunoaşte pe Corneliu Coposu.
În semn de respect şi preţuire, veteranului de război i-au fost oferite diplome, flori şi cadouri din partea conducerii Ministerului Apărării Naţionale, Diviziei 2 Infanterie "Getica", Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Buzău, Primăriei Mihăileşti, Fundaţiei "Mareşal Alexandru Averescu", filialelor buzoiene ale Asociaţiei Naţionale a Veteranilor de Război şi Cultul Eroilor.
De asemenea, prin grija Fundaţiei "Mareşal Alexandru Averescu", maiorul (rtr.) Nicolae Ioniţă va primi un aparat auditiv.
În discursul său, generalul de brigadă Lucian Foca, preşedintele fundaţiei, l-a felicitat pe maiorul (rtr.) Nicolae Ioniţă pentru tot ce a făcut pentru ţară şi i-a urat sănătate şi cât mai multe aniversări.
Sărbătoritul, profund emoţionat, după ce a povestit căteva amintiri din război, a urat celor prezenţi, sănătate, fericire şi să ajungă toţi la vârsta sa.
Şi prin această activitate, Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu", cinsteşte memoria eroilor în viaţă, veteranii de război.