Informaţie de presă nr. 1 din 24-01-2018
„Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean Buzău”
Miercuri, 24 ianuarie, Consiliul Judeţean Buzău a organizat cea de-a treia ediţie a evenimentului „Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean”, eveniment care şi-a propus să aducă în curtea muzeului cât mai mulţi buzoieni care să se prindă într-o Horă a Unirii care să înconjoare clădirea Muzeului Judeţean.
Autorităţile judeţene au invitat în calitate de parteneri atât militarii Diviziei 2 Infanterie „Getica”, cât şi Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Buzău care au avut o serie de momente distincte pe parcursul evenimentului.
Astfel, pe lângă momentul reconstituirii istorice a sosirii delegaţiei conduse de Alexandru Ioan Cuza, pus în scenă de către Muzeul Judeţean în colaborare cu actorii Teatrului George Ciprian şi al Horei Unirii, militarii Diviziei 2 Infanterie „Getica” au prezentat publicului drapelele de luptă ale structurilor subordonate şi rolul jucat de acestea de-a lungul timpului, o demonstraţie de mânuire a armelor şi un concert al fanfarei militare a diviziei, în timp ce jandarmii au prezentat o paradă a costumelor militare de la mijlocul secolului al XIX-lea.