Informaţie de presă nr. 3 din 19-04-2018
Spirit civic al militarilor buzoieni
Joi, 19 aprilie, militari din cadrul Garnizoanei Buzău au răspuns prezent, în zona localităţii Berca, judeţul Buzău, la acţiunea iniţiată de către Primăria comunei Berca, prin care se vor planta puieţi de salcâm în împrejurimile satelor Băceni şi Viforîta.
Această activitate se înscrie în programul manifestărilor desfăşurate cu prilejul Zilei Forţelor Terestre române – 23 aprilie şi al Centenarului Marii Uniri.
Măreţia unei păduri nu constă în numărul copacilor ci constă în numărul celor care o îngrijesc. Astfel, militarii buzoieni în colaborare cu Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu” din Buzău au conştientizat importanţa campaniei, ca şi în anii trecuţi prin participarea voluntară, pe dealurile din comuna Berca.
Prezent la activitate comandantul Garnizoanei Buzău, general de brigadă Gheorghiţă Vlad a transmis că: astfel de fapte reprezintă o grijă pentru viitor, o grijă pentru a preda mai departe un spirit civic, demonstrând încă o dată legătura vie dintre armată şi societate, dându-ne şi de această dată, nouă militarilor şi membrilor Fundaţiei „Mareşal Alexandru Averescu”, încrederea, că atitudinea de respect faţă de natură este prezentă în rândul românilor.
În cadrul acţiunii de voluntariat, alături de Preşedintele Consiliului Judeţean Buzău, ec. Petre Emanoil Neagu, primarul comunei Berca, Ionel Dobriţa şi locuitori ai comunei Berca au participat peste 60 de militari, asigurând societatea civilă că viitorul verde este prezent în sufletul multor tineri, prin implicarea în creşterea suprafeţei împădurite ale judeţului.