Nr. 1 din 26-02-2021
Bursa ā€˛General de corp de armată Nicolae Ciupercăā€¯ a ajuns la cei şase elevi buzoieni admişi la colegiile naţionale militare
Începând cu anul 2020, Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ şi-a propus să susţină, prin burse, şase dintre tinerii buzoieni declaraţi admişi la colegiile naţionale militare, întru motivarea de a excela în învăţământul militar.

Nr. 4 din 01-12-2020
Ziua Naţională a României sărbătorită în Garnizoana Buzău
Anul acesta, manifestările dedicate Zilei Naţionale a României desfăşurate în garnizoana Buzău au avut loc în cadru restrâns, fără public, având în vedere contextul epidemiologic în care ne aflăm.

Nr. 3 din 09-10-2020
Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ ā€“ 15 ani de activitate
Manifestările dedicate împlinirii a 15 ani de la înfiinţarea Fundaţiei ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ s-au încheiat vineri, 9 octombrie, la Cimitirul Militar din localitatea Deleni, judeţul Iaşi, unde a fost organizat un ceremonial militar şi religios cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie Buzău, căzuţi la datorie în iarna anului 1916-1917.

Informaţie de presă nr. 11 din 04-10-2018
Vizita Asociaţiei Rezerviştilor din Achern Germania
Joi, 4 octombrie, la sediul Diviziei 2 Infanterie ā€˛Geticaā€¯ Buzău, a avut loc vizita Asociaţiei Rezerviştilor din Achern, RK Achern Renchtal, landul Baden-Wűrtenberg-Germania şi a Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere ā€“ Filiala Câmpina, pentru cunoaşterea reciprocă a tradiţiilor şi a schimbului de experienţă.
Cu acest prilej, membrii asociaţiilor, au participat la un briefing de informare privind istoricul, rolul şi sarcinile Diviziei 2 Infanterie ā€˛Geticaā€¯, au vizitat Expoziţia permanentă de fotografii de pe Calea Eroilor şi mormintele eroilor români, turci şi germani din Cimitirul Eroilor Buzău.