Nr. 1 din 26-02-2021
Bursa „General de corp de armată Nicolae Ciupercă” a ajuns la cei şase elevi buzoieni admişi la colegiile naţionale militare
Începând cu anul 2020, Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu” şi-a propus să susţină, prin burse, şase dintre tinerii buzoieni declaraţi admişi la colegiile naţionale militare, întru motivarea de a excela în învăţământul militar.

Nr. 4 din 01-12-2020
Ziua Naţională a României sărbătorită în Garnizoana Buzău
Anul acesta, manifestările dedicate Zilei Naţionale a României desfăşurate în garnizoana Buzău au avut loc în cadru restrâns, fără public, având în vedere contextul epidemiologic în care ne aflăm.

Nr. 3 din 09-10-2020
Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu” – 15 ani de activitate
Manifestările dedicate împlinirii a 15 ani de la înfiinţarea Fundaţiei „Mareşal Alexandru Averescu” s-au încheiat vineri, 9 octombrie, la Cimitirul Militar din localitatea Deleni, judeţul Iaşi, unde a fost organizat un ceremonial militar şi religios cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie Buzău, căzuţi la datorie în iarna anului 1916-1917.

Informaţie de presă nr. 12 din 18-09-2018
„Proiectul Plantare şi Ecologizare” în comuna Berca, Buzău
Joi, 18 octombrie 2018, militarii din garnizoana Buzău au răspuns prezent, în zonele puternic afectate de alunecări de teren din comuna Berca, judeţul Buzău, la acţiunea iniţiată de primăria comunei Berca, în cadrul „Proiectul Plantare şi Ecologizare” prin care se vor planta puieţi de salcâm.
Această activitate se înscrie în programul manifestărilor desfăşurate cu prilejul sărbătoririi Zilei Armatei României - 25 octombrie.
Măreţia unei păduri nu constă în numărul copacilor ci constă în numărul celor care o îngrijesc. Astfel, militarii buzoieni în colaborare cu Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" din Buzău au conştientizat importanţa campaniei, ca şi în anii trecuţi prin participarea voluntară la plantarea a 6-7 mii puieţi de salcâm în zone defavorizate, pe dealurile din comuna Berca.
Astfel de fapte reprezintă o grijă pentru viitor, o grijă pentru a preda mai departe un spirit civic, demonstrând încă o dată legătura vie dintre armată şi societate, dându-ne şi de această dată, nouă militarilor, încrederea că atitudinea de respect faţă de natură este prezentă în rândul românilor.
În cadrul acţiunii de voluntariat, alături de militari au participat locuitori ai comunei Berca, elevi ai şcolilor generale din comună, asigurând societatea civilă că viitorul verde este prezent în sufletul multor tineri, prin implicarea în creşterea suprafeţei împădurite a judeţului.