Nr. 6 din 20-05-2022
Festivitatea de premiere a Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu” – ediţia I
Vineri, 20 mai, a avut loc premierea câştigătorilor Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu”, ediţia I, organizat de Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu şi Divizia 2 Infanterie „Getica”, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Buzău şi Centrul Cultural şi Educaţional „Alexandru Marghiloman”.

Nr. 5 din 09-05-2022
Simpozion dedicat evocării Generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă şi triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial şi Ziua Uniunii Europene
Luni, 9 mai, Divizia 2 Infanterie „Getica” şi Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Râmnicu Sărat, au organizat un simpozion dedicat evocării generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă, fost comandant al Armatei a 2-a, la împlinirea a 140 ani de la naşterea acestuia (20 aprilie 1882), precum şi a triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial şi Ziua Uniunii Europene.

Nr. 4 din 30-04-2022
Concert de promenadă în Parcul Crâng din Buzău
Sărbătorirea Zilei Forţelor Terestre reprezintă un eveniment marcant în cadrul evocării tradiţiilor Armatei României.

Informaţie de presă nr. 4 din 30-04-2022
Concert de promenadă în Parcul Crâng din Buzău
Istoria Forţelor Terestre Române se identifică cu istoria Armatei României, iar astăzi Forţele Terestre reprezintă forţa care dă încredere populaţiei că suntem în măsură să răspundem adecvat şi eficace oricăror situaţii.
Sâmbătă, 30 aprilie, Divizia 2 Infanterie „Getica”, Cercul Militar Buzău şi Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu” au organizat un concert de promenadă în parcul Crâng, în chioşcul secular al muzicii militare, dedicat sărbătoririi Zilei Forţelor Terestre Române.
Buzoienii au putut asista la concertul de promenadă, susţinut de muzica reprezentativă a marii unităţi în care a fost abordat cel mai diversificat repertoriu (marşuri, polci, valsuri, jazz, muzică internaţională, folclor autentic).
Muzicii militare a Diviziei 2 Infanterie „Getica” i s-au alăturat elevi ai Liceului de Arte „Margareta Sterian” din Buzău, care s-au îmbinat perfect în audiţia muzicală oferită publicului buzoian prin momente artistice de excepţie.