Nr. 2 din 24-01-2017
"Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean"
În data de 24 ianuarie 2017, Consiliul Judeţean Buzău, împreună cu Muzeul Judeţean Buzău, Teatrul George Ciprian Buzău şi Centrul Judeţean de Cultură şi Artă Buzău, în parteneriat cu Divizia 2 Infanterie "Getica", au organizat, la Muzeul Judeţean Buzău, evenimentul "Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean"(ed. a II-a), dedicat Zilei de 24 ianuarie, ziua Unirii Principatelor Române.

Nr. 1 din 20-01-2017
Simpozionul "24 Ianuarie în conştiinţa buzoienilor"
În data de 20 ianuarie 2017, Divizia 2 Infanterie "Getica" şi Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" în colaborare cu Muzeul Judeţean Buzău au organizat la sala Teatrului "George Ciprian" din Buzău, simpozionul "24 Ianuarie în conştiinţa buzoienilor" dedicat împlinirii a 158 de ani de la Unirea Principatelor Române.

Nr. 3 din 26-11-2016
Respir din "Dragoste de ţară"
După campania naţională, "Donează din dragoste de ţară", derulată în perioada 7-11 noiembrie 2016, sâmbătă, 26 noiembrie, militari voluntari din garnizoana Buzău în colaborare cu Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" au participat, în zona localităţii Beceni, din judeţul Buzău, pe terenuri publice neproductive afectate de alunecări de teren, la o campanie de împădurire.

Informaţie de presă nr. 1 din 19-04-2010
Persoană de contact: Maior Romeo FERARU, tel.0735233264.
"Armata şi societatea"
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" şi Biblioteca Judeţeană "V. Voiculescu" organizează seria de activităţi culturale, intitulată "Armata şi societatea".
Evenimentul va avea loc marţi, 20 aprilie a.c., începând cu ora 11.00, la aula "B. Iorgulescu" a bibliotecii din Buzău şi va cuprinde o dezbatere, o expoziţie de pictură şi o prezentare de carte.
Dezbaterea, intitulată "Armata şi societatea" are următoarele teme de discuţie: "Militarii în cultura şi ştiinţa naţională", "Armata în societatea contemporană" şi "Personalităţi militare buzoiene în viaţa publică". La dezbateri sunt invitaţi să participe generalul (r) Niculae Spiroiu, profesorul universitar doctor Ioan Scurtu, doctorii în istorie Petre Otu şi Florin Şperlea, Adrian Pandea, Liviu Vişan, Călin Gheţu, Alexandru Gaiţă, Valeriu Nicolescu, Relu Stoica ş.a.
Valentin Tănase, directorul Studioul de Arte Plastice al Armatei, va prezenta expoziţia de pictură, "Efigii istorice", cuprinzând lucrări inspirate din istoria naţională.
Profesorul doctor Gheorghe Nicolescu va prezenta două cărţi, "Ataşaţii militari transmit... (1930-1940) Vol. V" şi "Calvarul prizonierilor români din Primul Război Mondial", iar colonelul dr. Mircea Tănase, ultima sa lucrare, "Eroii învinşi ai Revoluţiei".
La manifestare, vor participa personalităţi ale vieţii publice buzoiene, profesori şi elevi, veterani de război, militari activi şi în rezervă şi mass media.