INFORMAŢII DE PRESĂ



Nr. 2 din 24-01-2017
"Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean"
În data de 24 ianuarie 2017, Consiliul Judeţean Buzău, împreună cu Muzeul Judeţean Buzău, Teatrul George Ciprian Buzău şi Centrul Judeţean de Cultură şi Artă Buzău, în parteneriat cu Divizia 2 Infanterie "Getica", au organizat, la Muzeul Judeţean Buzău, evenimentul "Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean"(ed. a II-a), dedicat Zilei de 24 ianuarie, ziua Unirii Principatelor Române.
[continuare]



Nr. 1 din 20-01-2017
Simpozionul "24 Ianuarie în conştiinţa buzoienilor"
În data de 20 ianuarie 2017, Divizia 2 Infanterie "Getica" şi Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" în colaborare cu Muzeul Judeţean Buzău au organizat la sala Teatrului "George Ciprian" din Buzău, simpozionul "24 Ianuarie în conştiinţa buzoienilor" dedicat împlinirii a 158 de ani de la Unirea Principatelor Române.
[continuare]



Nr. 3 din 26-11-2016
Respir din "Dragoste de ţară"
După campania naţională, "Donează din dragoste de ţară", derulată în perioada 7-11 noiembrie 2016, sâmbătă, 26 noiembrie, militari voluntari din garnizoana Buzău în colaborare cu Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" au participat, în zona localităţii Beceni, din judeţul Buzău, pe terenuri publice neproductive afectate de alunecări de teren, la o campanie de împădurire.
[continuare]


DIVERSE


Index | Informaţii de presă
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu"
Informaţie de presă nr. 5 din 25-10-2010
Persoană de contact: Maior Romeo FERARU
Telefon: 0763686867
Cupa 25 Octombrie 2010
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a oferit diplome şi premii, constând în diferite articole sportive, câştigătorilor Cupei 25 Octombrie 2010.
Garnizoana Buzău a organizat întreceri sportive, pe echipe şi individual, la care au participat militari din toate unităţile militare buzoiene.
Cu ocazia ceremonialului desfăşurat la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie, la 25 octombrie, comandantul garnizoanei, generalul maior dr. Nicolae N. Roman, a înmânat diplome şi premii, astfel:
Fotbal: 1. Batalionul 60 Paraşutişti; 2. Batalionul 200 Sprijin; 3. U.M. 02000.
Fotbal - tenis: 1. Şcoala de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene; 2. U.M. 02000; 3. Batalionul 47 Comunicaţii şi Informatică.
Volei: 1. U.M. 02000; 2. Batalionul 47 Comunicaţii şi Informatică; 3. ComandamentuI Diviziei 2 Infanterie "Getica".
Şah: 1. Cpt. Marian Şerbănoiu (Şcoala de Maiştri Militari şi Subofiţeri, Boboc); 2. Plt. adj. pr. Constantin Birtu (U.M. 02000); 3. Lt.col. Dumitru Negru (Comandamentul Diviziei 2 Infanterie "Getica").
Tenis de câmp: 1. Plt. maj. Alin Stana (Batalionul 200 Sprijin); 2. Cap. Cosmin Mîndruţă (Batalionul 200 Sprijin); 3. Plt. maj. Daniel Dodan (Batalionul 200 Sprijin).
Tenis de masă: 1. Mr. Marian Lixăndroiu (Centrul de Instruire al Forţelor pentru Operaţii Speciale); 2. Mr. Bogdan lorga (U.M. 02000); 3. Cap. Claudiu Ghercă (Batalionul 47 Comunicaţii şi Informatică).
Cros 6000 m (categoria sub 35 de ani): 1. Cap. Gabriel Ştefan (U.M. 02000); 2. Cpt. Vică Ilea (Şcoala de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene); 3. Lt. Mihai Penciuc (U.M. 02000).
Cros 6000 m (categoria peste 35 de ani): 1. Plt.maj. lonel Pavel (U.M. 02000); 2. M.m. pr. Dorian Bănică (U.M. 02000); 3. Plt. Constantin Chiva (Batalionul 3 Geniu).
Cros 2000 m (feminin): 1. Cap. Valentina Văsie (Batalionul 3 Geniu); 2. Slt. Silvana Berianu (U.M. 02000); 3. Cap. Mariana Gherghe (Batalionul 3 Geniu).
Tipareşte informaţia Tipăriţi