Nr. 17 din 01-12-2019
1 Decembrie 2019 - Ziua Naţională a României în Garnizoana Buzău
Duminică, 1 decembrie, buzoienii au sărbătorit împreună Ziua Naţională a României, sărbătoarea de suflet a tuturor românilor, printr-o ceremonie militară şi religioasă şi defilare cu personal şi tehnică militară ce au avut loc pe Calea Eroilor din Buzău.

Nr. 16 din 11-11-2019
Ziua Veteranilor în Garnizoana Buzău
Ziua Veteranilor a fost sărbătorită, luni, 11 noiembrie de către militarii din garnizoana Buzău printr-o serie de activităţi militare şi religioase, care s-au desfăşurat, astfel :

Nr. 15 din 09-11-2019
Concursul de istorie „1 Decembrie - Ziua Naţională a României” – ediţia a XI-a
În perioada 08-09 noiembrie 2019 s-a desfăşurat la Breaza a XI-a ediţie a Concursului de istorie „1 Decembrie - Ziua Naţională a României”, organizat de Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, în parteneriat cu Divizia 2 Infanterie „Getica” şi cu sprijinul nemijlocit al Consiliului Judeţean Buzău.

Informaţie de presă nr. 2 din 19-08-2013
Simbolistica dacică în heraldica Armatei României - Divizia 2 Infanterie "Getica"
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a participat la al XIV-lea Congresul Internaţional de Dacologie, organizat de "Dacia Revival International Society" şi desfăşurat la Buzău în perioada 16-19 august 2013.
Programul ştiinţific al congresului a fost structurat pe trei secţiuni - "Bogdan Petriceicu Hasdeu: "Pierit-au dacii?"", "Misterul tezaurului de la Pietroasele" şi "Dacii în conştiinţa lumii". Au suţinut lucrări peste 100 de participanţi (lingvişti, istorici, cercetători) din Australia, Italia, Elveţia, Franţa, SUA şi România.
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a fost reprezentată de locotenent colonelul Romeo Feraru cu expunerea "Simbolistica dacică în heraldica Armatei României" - Divizia 2 Infanterie "Getica".
Programul congresului a cuprins o serie de vizite de documentare organizate de către autorităţile locale şi Asociaţia "Origini" la obiective istorice din judeţul Buzău: Obeliscul - Buzău 1600 de ani, din Parcul Crâng, unde a avut loc primirea oficială a oaspeţilor, Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, Mănăstirea Ciolanu, Tabara de sculptură Măgura, Fântâna lui Mihai Viteazul, Pietroasa Mică, Gruiul Dării, Biserica dintr-o piatră şi cimitirul dacic din Năeni.