Nr. 2 din 18-02-2020
Ziua Consiliului Internaţional al Sportului Militar sărbătorită în garnizoana Buzău
Marţi, 18 februarie, Garnizoana Buzău a organizat cu sprijinul Fundaţiei „Mareşal Alexandru Averescu”, la Stadionul de Atletism Buzău şi în Parcul Crâng, o activitate sportivă (cros 3000m), dedicată aniversării Zilei Consiliului Internaţional al Sportului Militar – C.I.S.M., la care au participat aproximativ 200 de persoane, militari şi civili din cadrul unităţilor militare din Garnizoana Buzău, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Buzău şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Neron Lupaşcu” al judeţului Buzău.

Nr. 1 din 24-01-2020
„Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean Buzău”
Vineri, 24 ianuarie, Teatrul George Ciprian Buzău şi Centrul Judeţean de Cultură şi Artă Buză u în parteneriat cu Divizia 2 Infanterie „Getica” şi Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Buzău, sub egida Consiliului Judeţean Buzău au organizat cea de-a cincea ediţie a evenimentului „Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean”.

Nr. 17 din 01-12-2019
1 Decembrie 2019 - Ziua Naţională a României în Garnizoana Buzău
Duminică, 1 decembrie, buzoienii au sărbătorit împreună Ziua Naţională a României, sărbătoarea de suflet a tuturor românilor, printr-o ceremonie militară şi religioasă şi defilare cu personal şi tehnică militară ce au avut loc pe Calea Eroilor din Buzău.

Informaţie de presă nr. 2 din 19-08-2013
Simbolistica dacică în heraldica Armatei României - Divizia 2 Infanterie "Getica"
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a participat la al XIV-lea Congresul Internaţional de Dacologie, organizat de "Dacia Revival International Society" şi desfăşurat la Buzău în perioada 16-19 august 2013.
Programul ştiinţific al congresului a fost structurat pe trei secţiuni - "Bogdan Petriceicu Hasdeu: "Pierit-au dacii?"", "Misterul tezaurului de la Pietroasele" şi "Dacii în conştiinţa lumii". Au suţinut lucrări peste 100 de participanţi (lingvişti, istorici, cercetători) din Australia, Italia, Elveţia, Franţa, SUA şi România.
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a fost reprezentată de locotenent colonelul Romeo Feraru cu expunerea "Simbolistica dacică în heraldica Armatei României" - Divizia 2 Infanterie "Getica".
Programul congresului a cuprins o serie de vizite de documentare organizate de către autorităţile locale şi Asociaţia "Origini" la obiective istorice din judeţul Buzău: Obeliscul - Buzău 1600 de ani, din Parcul Crâng, unde a avut loc primirea oficială a oaspeţilor, Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, Mănăstirea Ciolanu, Tabara de sculptură Măgura, Fântâna lui Mihai Viteazul, Pietroasa Mică, Gruiul Dării, Biserica dintr-o piatră şi cimitirul dacic din Năeni.