Nr. 4 din 01-12-2020
Ziua Naţională a României sărbătorită în Garnizoana Buzău
Anul acesta, manifestările dedicate Zilei Naţionale a României desfăşurate în garnizoana Buzău au avut loc în cadru restrâns, fără public, având în vedere contextul epidemiologic în care ne aflăm.

Nr. 3 din 09-10-2020
Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu” – 15 ani de activitate
Manifestările dedicate împlinirii a 15 ani de la înfiinţarea Fundaţiei „Mareşal Alexandru Averescu” s-au încheiat vineri, 9 octombrie, la Cimitirul Militar din localitatea Deleni, judeţul Iaşi, unde a fost organizat un ceremonial militar şi religios cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie Buzău, căzuţi la datorie în iarna anului 1916-1917.

Nr. 2 din 18-02-2020
Ziua Consiliului Internaţional al Sportului Militar sărbătorită în garnizoana Buzău
Marţi, 18 februarie, Garnizoana Buzău a organizat cu sprijinul Fundaţiei „Mareşal Alexandru Averescu”, la Stadionul de Atletism Buzău şi în Parcul Crâng, o activitate sportivă (cros 3000m), dedicată aniversării Zilei Consiliului Internaţional al Sportului Militar – C.I.S.M., la care au participat aproximativ 200 de persoane, militari şi civili din cadrul unităţilor militare din Garnizoana Buzău, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Buzău şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Neron Lupaşcu” al judeţului Buzău.

Informaţie de presă nr. 2 din 19-08-2013
Simbolistica dacică în heraldica Armatei României - Divizia 2 Infanterie "Getica"
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a participat la al XIV-lea Congresul Internaţional de Dacologie, organizat de "Dacia Revival International Society" şi desfăşurat la Buzău în perioada 16-19 august 2013.
Programul ştiinţific al congresului a fost structurat pe trei secţiuni - "Bogdan Petriceicu Hasdeu: "Pierit-au dacii?"", "Misterul tezaurului de la Pietroasele" şi "Dacii în conştiinţa lumii". Au suţinut lucrări peste 100 de participanţi (lingvişti, istorici, cercetători) din Australia, Italia, Elveţia, Franţa, SUA şi România.
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a fost reprezentată de locotenent colonelul Romeo Feraru cu expunerea "Simbolistica dacică în heraldica Armatei României" - Divizia 2 Infanterie "Getica".
Programul congresului a cuprins o serie de vizite de documentare organizate de către autorităţile locale şi Asociaţia "Origini" la obiective istorice din judeţul Buzău: Obeliscul - Buzău 1600 de ani, din Parcul Crâng, unde a avut loc primirea oficială a oaspeţilor, Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, Mănăstirea Ciolanu, Tabara de sculptură Măgura, Fântâna lui Mihai Viteazul, Pietroasa Mică, Gruiul Dării, Biserica dintr-o piatră şi cimitirul dacic din Năeni.