Nr. 1 din 26-02-2021
Bursa ā€˛General de corp de armată Nicolae Ciupercăā€¯ a ajuns la cei şase elevi buzoieni admişi la colegiile naţionale militare
Începând cu anul 2020, Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ şi-a propus să susţină, prin burse, şase dintre tinerii buzoieni declaraţi admişi la colegiile naţionale militare, întru motivarea de a excela în învăţământul militar.

Nr. 4 din 01-12-2020
Ziua Naţională a României sărbătorită în Garnizoana Buzău
Anul acesta, manifestările dedicate Zilei Naţionale a României desfăşurate în garnizoana Buzău au avut loc în cadru restrâns, fără public, având în vedere contextul epidemiologic în care ne aflăm.

Nr. 3 din 09-10-2020
Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ ā€“ 15 ani de activitate
Manifestările dedicate împlinirii a 15 ani de la înfiinţarea Fundaţiei ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ s-au încheiat vineri, 9 octombrie, la Cimitirul Militar din localitatea Deleni, judeţul Iaşi, unde a fost organizat un ceremonial militar şi religios cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie Buzău, căzuţi la datorie în iarna anului 1916-1917.

Informaţie de presă nr. 2 din 19-08-2013
Simbolistica dacică în heraldica Armatei României - Divizia 2 Infanterie "Getica"
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a participat la al XIV-lea Congresul Internaţional de Dacologie, organizat de "Dacia Revival International Society" şi desfăşurat la Buzău în perioada 16-19 august 2013.
Programul ştiinţific al congresului a fost structurat pe trei secţiuni - "Bogdan Petriceicu Hasdeu: "Pierit-au dacii?"", "Misterul tezaurului de la Pietroasele" şi "Dacii în conştiinţa lumii". Au suţinut lucrări peste 100 de participanţi (lingvişti, istorici, cercetători) din Australia, Italia, Elveţia, Franţa, SUA şi România.
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a fost reprezentată de locotenent colonelul Romeo Feraru cu expunerea "Simbolistica dacică în heraldica Armatei României" - Divizia 2 Infanterie "Getica".
Programul congresului a cuprins o serie de vizite de documentare organizate de către autorităţile locale şi Asociaţia "Origini" la obiective istorice din judeţul Buzău: Obeliscul - Buzău 1600 de ani, din Parcul Crâng, unde a avut loc primirea oficială a oaspeţilor, Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, Mănăstirea Ciolanu, Tabara de sculptură Măgura, Fântâna lui Mihai Viteazul, Pietroasa Mică, Gruiul Dării, Biserica dintr-o piatră şi cimitirul dacic din Năeni.