Nr. 2 din 24-01-2017
"Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean"
În data de 24 ianuarie 2017, Consiliul Judeţean Buzău, împreună cu Muzeul Judeţean Buzău, Teatrul George Ciprian Buzău şi Centrul Judeţean de Cultură şi Artă Buzău, în parteneriat cu Divizia 2 Infanterie "Getica", au organizat, la Muzeul Judeţean Buzău, evenimentul "Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean"(ed. a II-a), dedicat Zilei de 24 ianuarie, ziua Unirii Principatelor Române.

Nr. 1 din 20-01-2017
Simpozionul "24 Ianuarie în conştiinţa buzoienilor"
În data de 20 ianuarie 2017, Divizia 2 Infanterie "Getica" şi Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" în colaborare cu Muzeul Judeţean Buzău au organizat la sala Teatrului "George Ciprian" din Buzău, simpozionul "24 Ianuarie în conştiinţa buzoienilor" dedicat împlinirii a 158 de ani de la Unirea Principatelor Române.

Nr. 3 din 26-11-2016
Respir din "Dragoste de ţară"
După campania naţională, "Donează din dragoste de ţară", derulată în perioada 7-11 noiembrie 2016, sâmbătă, 26 noiembrie, militari voluntari din garnizoana Buzău în colaborare cu Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" au participat, în zona localităţii Beceni, din judeţul Buzău, pe terenuri publice neproductive afectate de alunecări de teren, la o campanie de împădurire.

Informaţie de presă nr. 2 din 19-08-2013
Simbolistica dacică în heraldica Armatei României - Divizia 2 Infanterie "Getica"
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a participat la al XIV-lea Congresul Internaţional de Dacologie, organizat de "Dacia Revival International Society" şi desfăşurat la Buzău în perioada 16-19 august 2013.
Programul ştiinţific al congresului a fost structurat pe trei secţiuni - "Bogdan Petriceicu Hasdeu: "Pierit-au dacii?"", "Misterul tezaurului de la Pietroasele" şi "Dacii în conştiinţa lumii". Au suţinut lucrări peste 100 de participanţi (lingvişti, istorici, cercetători) din Australia, Italia, Elveţia, Franţa, SUA şi România.
Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" a fost reprezentată de locotenent colonelul Romeo Feraru cu expunerea "Simbolistica dacică în heraldica Armatei României" - Divizia 2 Infanterie "Getica".
Programul congresului a cuprins o serie de vizite de documentare organizate de către autorităţile locale şi Asociaţia "Origini" la obiective istorice din judeţul Buzău: Obeliscul - Buzău 1600 de ani, din Parcul Crâng, unde a avut loc primirea oficială a oaspeţilor, Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, Mănăstirea Ciolanu, Tabara de sculptură Măgura, Fântâna lui Mihai Viteazul, Pietroasa Mică, Gruiul Dării, Biserica dintr-o piatră şi cimitirul dacic din Năeni.