Nr. 4 din 01-12-2020
Ziua Naţională a României sărbătorită în Garnizoana Buzău
Anul acesta, manifestările dedicate Zilei Naţionale a României desfăşurate în garnizoana Buzău au avut loc în cadru restrâns, fără public, având în vedere contextul epidemiologic în care ne aflăm.

Nr. 3 din 09-10-2020
Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu” – 15 ani de activitate
Manifestările dedicate împlinirii a 15 ani de la înfiinţarea Fundaţiei „Mareşal Alexandru Averescu” s-au încheiat vineri, 9 octombrie, la Cimitirul Militar din localitatea Deleni, judeţul Iaşi, unde a fost organizat un ceremonial militar şi religios cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie Buzău, căzuţi la datorie în iarna anului 1916-1917.

Nr. 2 din 18-02-2020
Ziua Consiliului Internaţional al Sportului Militar sărbătorită în garnizoana Buzău
Marţi, 18 februarie, Garnizoana Buzău a organizat cu sprijinul Fundaţiei „Mareşal Alexandru Averescu”, la Stadionul de Atletism Buzău şi în Parcul Crâng, o activitate sportivă (cros 3000m), dedicată aniversării Zilei Consiliului Internaţional al Sportului Militar – C.I.S.M., la care au participat aproximativ 200 de persoane, militari şi civili din cadrul unităţilor militare din Garnizoana Buzău, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Buzău şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Neron Lupaşcu” al judeţului Buzău.

Informaţie de presă nr. 6 din 04-12-2014
"Străjer în calea furtunilor"
De Ziua Naţională a României
Cel de-al şaisprezecelea număr al magazinului militar "Străjer în calea furtunilor", editat de Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu", cu apariţie semestrială, a fost lansat, la 1 Decembrie, constituindu-se într-un omagiu scris, adăugat acţiunilor şi ceremoniilor dedicate celor nouăzeci şi şase de ani de la înfăptuirea României Mari.
Editorialul, "Trepte către Marea Unire", aparţinând preşedintelui fundaţiei, generalul de brigadă dr. Lucian Foca, este o rememorare a îndelungatei "premeditări", de către românii din toate provinciile istorice a acestui ceas astral al istoriei noastre realizarea statului naţional unitar.
Agenda fundaţiei desfăşoară puncte din programul ultimei jumătăţi a anului curent: Onor la veterani sub falduri tricolore, cu prilejul Zilei Drapelului Naţional, sărbătorirea unor veterani centenari şi rânduri dedicate activitităţii muzicii militare.
Evenimentul acestui an, cea de a 300-a comemorare a martiriului Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu şi a fiilor săi, este marcat prin onorul militar dat raclei purtând moaştele domnitorului şi participarea generalului Lucian Foca la simpozionul organizat de Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei cu lucrarea Constantin Brâncoveanu. Militari şi ctitorii din ţinutul Buzăului.
Capitolul Istorie, cultură debutează cu Martiriul Sfinţilor Brâncoveni - cea mai frumoasă icoannă de jertfă a neamului nostru românesc semnat de preotul profesor doctor Mihail Milea, adăugându-se paginile dedicate centenarului comemorării lui Carol I al României, de locotenent-colonel Cristian Cîrjeu, "Activitatea generalului Alexandru Averescu, în perioada decembrie 1916-iulie 1917, al unui tânăr colaborator - elevul Daniel Stînă, din Sibiu, file despre Conservarea şi edificarea memoriei eroice a românilor, datorate generalului maior (r.) Visarion Neagoe, preşedintele Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor "Regina Maria"; Viorel Frîncu trece în revistă Presa din Buzău şi Râmnicu Sărat în perioada neutralităţii României (1914-1916), sunt evocaţi, la cea de a o sută douăzeci şi cincea comemorare clasicii Mihai Eminescu şi Ion Creangă (Emil Niculescu), colonelul dr. Mircea Tănase recomandă Ansamblul "Monteoru" - un tezaur memorial (încă) nevalorificat, Cristina Moise redescoperă Casa Codescu, din Chiojdu, o bijuterie a arhitecturii tradiţionale buzoiene, iar conacul din Cândeşti, obiect al unei recente monografii intreprinsă de Gheorghe Petcu; un interviu, la Memoria Veteranilor, cu sergentul Alexandru Zahiu, din Buzău şi Raftul cu cărţi, pe care se aliniază patru titluri de noi apariţii editoriale, semnate de Emil Niculescu.
Capitolul Teorie militară este susţinut de studiile privind Fizionomia noului tip de război (general de brigadă dr. Lucian Foca), Arctica-un nou pivot strategic şi Asia Centrală - schimbări în geopolitica energiei (general de brigadă dr. Lucian Foca şi colonel dr. Vasile Cerbu).
Arealul buzoian, vizează, prin locotenent-colonel Romeo Feraru, repere de patrimoniu ale minicipiului, "condica" de prezenţă culturală a Cercului Militar Buzău la festivaluri naţionale, pagini dedicate cercetăşiei - Phoenix Adventure 2014 (Ştefan Roşca), date despre Detaşamentul FAC/JTAC (locotenent-colonel Dragoş Axinia), Tabara de instrucţie de munte, Exerciţiul EODEX 2014, jurământul "bobocilor" de la Şcola de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene "Aurel Vlaicu" (căpitan Adriana Alecu), ceremoniile şi activităţile dedicate Zilei Armatei României, precum şi pagini din agenda Asociaţiei Soţiilor Cadrelor Militare din România, filiala Buzău, ambele în relatarea locotenent-colonelului Toni Ene.
Colectivul de redacţie al revistei, colaboratorii şi "aparatul tehnic" se mobilizează să menţină compartimentarea acesteia în diversitatea imprimată în timp, cultivând o "normă de conduită" care să servească informării unor varii categorii de cititori, atât din oştire cât şi din societatea civilă.