Nr. 7 din 02-06-2022
Ceremonii militare dedicate Zilei Eroilor în garnizoana Buzău
Joi, 2 iunie, Garnizoana Buzău, în parteneriat cu Fundaţia „Sfântul Sava de la Buzău”, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, Consiliul Judeţean Buzău şi Primăria municipiului Buzău au organizat ceremonii militare şi religioase dedicate Zilei Eroilor, prilej cu care au fost cinstiţi eroii români căzuţi de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credinţă, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării şi întregirea neamului.

Nr. 6 din 20-05-2022
Festivitatea de premiere a Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu” – ediţia I
Vineri, 20 mai, a avut loc premierea câştigătorilor Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu”, ediţia I, organizat de Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu şi Divizia 2 Infanterie „Getica”, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Buzău şi Centrul Cultural şi Educaţional „Alexandru Marghiloman”.

Nr. 5 din 09-05-2022
Simpozion dedicat evocării Generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă şi triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial şi Ziua Uniunii Europene
Luni, 9 mai, Divizia 2 Infanterie „Getica” şi Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Râmnicu Sărat, au organizat un simpozion dedicat evocării generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă, fost comandant al Armatei a 2-a, la împlinirea a 140 ani de la naşterea acestuia (20 aprilie 1882), precum şi a triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial şi Ziua Uniunii Europene.

Informaţie de presă nr. 6 din 04-12-2014
"Străjer în calea furtunilor"
De Ziua Naţională a României
Cel de-al şaisprezecelea număr al magazinului militar "Străjer în calea furtunilor", editat de Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu", cu apariţie semestrială, a fost lansat, la 1 Decembrie, constituindu-se într-un omagiu scris, adăugat acţiunilor şi ceremoniilor dedicate celor nouăzeci şi şase de ani de la înfăptuirea României Mari.
Editorialul, "Trepte către Marea Unire", aparţinând preşedintelui fundaţiei, generalul de brigadă dr. Lucian Foca, este o rememorare a îndelungatei "premeditări", de către românii din toate provinciile istorice a acestui ceas astral al istoriei noastre realizarea statului naţional unitar.
Agenda fundaţiei desfăşoară puncte din programul ultimei jumătăţi a anului curent: Onor la veterani sub falduri tricolore, cu prilejul Zilei Drapelului Naţional, sărbătorirea unor veterani centenari şi rânduri dedicate activitităţii muzicii militare.
Evenimentul acestui an, cea de a 300-a comemorare a martiriului Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu şi a fiilor săi, este marcat prin onorul militar dat raclei purtând moaştele domnitorului şi participarea generalului Lucian Foca la simpozionul organizat de Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei cu lucrarea Constantin Brâncoveanu. Militari şi ctitorii din ţinutul Buzăului.
Capitolul Istorie, cultură debutează cu Martiriul Sfinţilor Brâncoveni - cea mai frumoasă icoannă de jertfă a neamului nostru românesc semnat de preotul profesor doctor Mihail Milea, adăugându-se paginile dedicate centenarului comemorării lui Carol I al României, de locotenent-colonel Cristian Cîrjeu, "Activitatea generalului Alexandru Averescu, în perioada decembrie 1916-iulie 1917, al unui tânăr colaborator - elevul Daniel Stînă, din Sibiu, file despre Conservarea şi edificarea memoriei eroice a românilor, datorate generalului maior (r.) Visarion Neagoe, preşedintele Asociaţiei Naţionale Cultul Eroilor "Regina Maria"; Viorel Frîncu trece în revistă Presa din Buzău şi Râmnicu Sărat în perioada neutralităţii României (1914-1916), sunt evocaţi, la cea de a o sută douăzeci şi cincea comemorare clasicii Mihai Eminescu şi Ion Creangă (Emil Niculescu), colonelul dr. Mircea Tănase recomandă Ansamblul "Monteoru" - un tezaur memorial (încă) nevalorificat, Cristina Moise redescoperă Casa Codescu, din Chiojdu, o bijuterie a arhitecturii tradiţionale buzoiene, iar conacul din Cândeşti, obiect al unei recente monografii intreprinsă de Gheorghe Petcu; un interviu, la Memoria Veteranilor, cu sergentul Alexandru Zahiu, din Buzău şi Raftul cu cărţi, pe care se aliniază patru titluri de noi apariţii editoriale, semnate de Emil Niculescu.
Capitolul Teorie militară este susţinut de studiile privind Fizionomia noului tip de război (general de brigadă dr. Lucian Foca), Arctica-un nou pivot strategic şi Asia Centrală - schimbări în geopolitica energiei (general de brigadă dr. Lucian Foca şi colonel dr. Vasile Cerbu).
Arealul buzoian, vizează, prin locotenent-colonel Romeo Feraru, repere de patrimoniu ale minicipiului, "condica" de prezenţă culturală a Cercului Militar Buzău la festivaluri naţionale, pagini dedicate cercetăşiei - Phoenix Adventure 2014 (Ştefan Roşca), date despre Detaşamentul FAC/JTAC (locotenent-colonel Dragoş Axinia), Tabara de instrucţie de munte, Exerciţiul EODEX 2014, jurământul "bobocilor" de la Şcola de Aplicaţie pentru Forţele Aeriene "Aurel Vlaicu" (căpitan Adriana Alecu), ceremoniile şi activităţile dedicate Zilei Armatei României, precum şi pagini din agenda Asociaţiei Soţiilor Cadrelor Militare din România, filiala Buzău, ambele în relatarea locotenent-colonelului Toni Ene.
Colectivul de redacţie al revistei, colaboratorii şi "aparatul tehnic" se mobilizează să menţină compartimentarea acesteia în diversitatea imprimată în timp, cultivând o "normă de conduită" care să servească informării unor varii categorii de cititori, atât din oştire cât şi din societatea civilă.