Nr. 2 din 24-01-2017
"Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean"
În data de 24 ianuarie 2017, Consiliul Judeţean Buzău, împreună cu Muzeul Judeţean Buzău, Teatrul George Ciprian Buzău şi Centrul Judeţean de Cultură şi Artă Buzău, în parteneriat cu Divizia 2 Infanterie "Getica", au organizat, la Muzeul Judeţean Buzău, evenimentul "Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean"(ed. a II-a), dedicat Zilei de 24 ianuarie, ziua Unirii Principatelor Române.

Nr. 1 din 20-01-2017
Simpozionul "24 Ianuarie în conştiinţa buzoienilor"
În data de 20 ianuarie 2017, Divizia 2 Infanterie "Getica" şi Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" în colaborare cu Muzeul Judeţean Buzău au organizat la sala Teatrului "George Ciprian" din Buzău, simpozionul "24 Ianuarie în conştiinţa buzoienilor" dedicat împlinirii a 158 de ani de la Unirea Principatelor Române.

Nr. 3 din 26-11-2016
Respir din "Dragoste de ţară"
După campania naţională, "Donează din dragoste de ţară", derulată în perioada 7-11 noiembrie 2016, sâmbătă, 26 noiembrie, militari voluntari din garnizoana Buzău în colaborare cu Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" au participat, în zona localităţii Beceni, din judeţul Buzău, pe terenuri publice neproductive afectate de alunecări de teren, la o campanie de împădurire.

Informaţie de presă nr. 4 din 14-11-2015
Plantăm fapte bune în Beceni
Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, militari din garnizoana Buzău au răspuns prezent, în zona localităţii Beceni, judeţul Buzău, la acţiunea iniţiată de Asociaţia EcoAssist din Bucureşti, alături de 5 organizaţii non-guvernamentale de protecţia mediului în cadrul campaniei naţionale "Plantăm fapte bune în România", care a constat în plantarea a 1.000.000 de copaci într-o singură zi.
Măreţia unei păduri nu constă în numărul copacilor ci constă în numărul celor care o îngrijesc. Astfel militarii buzoieni în colaborare cu Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" din Buzău au conştientizat importanţa campaniei, ca şi în anii trecuţi prin participarea voluntară la plantarea a 15000 de puieţi de plop, salcâm şi salcie în zone defavorizate.
Astfel de fapte reprezintă o grijă pentru viitor, o grijă pentru a preda mai departe un spirit civic, demonstrând încă o dată legătura vie dintre armată şi societate, dându-ne şi de această dată, nouă militarilor, încrederea, că atitudinea de respect faţă de natură este prezentă în rândul românilor.
În cadrul acţiunii de voluntariat, alături de locuitorii comunei Beceni au participat peste 80 de militari şi 150 de elevi de la Liceul Tehnologic "Dimitrie Filipescu" din Buzău, Liceul Teoretic din Beceni precum şi elevi ai şcolilor generale din comuna Beceni, asigurând societatea civilă că viitorul verde este prezent în sufletul multor tineri, prin implicarea în creşterea suprafeţei împădurite a judeţului.
Alături de militarii şi elevii voluntari a fost şi generalul maior dr. Petrică-Lucian FOCA, comandantul Garnizoanei Buzău, care a transmis că implicarea militarilor în mod voluntar la această campanie naţională este pentru a construi un mediu sănătos pentru toţi şi mai ales pentru urmaşii noştri.
Prezenţi la această campanie naţională au fost şi secretarul Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, prefectul judeţului Buzău, George Sava, subprefectul judeţului Buzău, Sorin Gheorghe, preşedintele Consiliului Judeţean Buzău, ec. Petre Emanoil Neagu, preşedintele Asociaţiei Naţionale a Cultului Eroilor, filiala Buzău, general de brigadă (ret.) Achim Alstani, director Direcţia Silvică Buzău, ing. Pitiş Cornel, şeful ocolului silvic Vintilă Vodă, ing. Mircea Labeş, primarul comunei Beceni, Laurenţiu Constantin care au transmis mulţumiri celor care au participat în mod voluntar la această campanie, prin care se asigură educarea tinerei generaţii în spiritul protecţiei mediului.