Nr. 7 din 02-06-2022
Ceremonii militare dedicate Zilei Eroilor în garnizoana Buzău
Joi, 2 iunie, Garnizoana Buzău, în parteneriat cu Fundaţia „Sfântul Sava de la Buzău”, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, Consiliul Judeţean Buzău şi Primăria municipiului Buzău au organizat ceremonii militare şi religioase dedicate Zilei Eroilor, prilej cu care au fost cinstiţi eroii români căzuţi de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credinţă, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării şi întregirea neamului.

Nr. 6 din 20-05-2022
Festivitatea de premiere a Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu” – ediţia I
Vineri, 20 mai, a avut loc premierea câştigătorilor Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu”, ediţia I, organizat de Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu şi Divizia 2 Infanterie „Getica”, Ă®n parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Buzău şi Centrul Cultural şi Educaţional „Alexandru Marghiloman”.

Nr. 5 din 09-05-2022
Simpozion dedicat evocării Generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă şi triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial Ĺźi Ziua Uniunii Europene
Luni, 9 mai, Divizia 2 Infanterie „Getica” şi Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Râmnicu Sărat, au organizat un simpozion dedicat evocării generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă, fost comandant al Armatei a 2-a, la împlinirea a 140 ani de la naşterea acestuia (20 aprilie 1882), precum şi a triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial Ĺźi Ziua Uniunii Europene.

Informaţie de presă nr. 3 din 19-04-2018
Spirit civic al militarilor buzoieni
Joi, 19 aprilie, militari din cadrul Garnizoanei Buzău au răspuns prezent, în zona localităţii Berca, judeţul Buzău, la acţiunea iniţiată de către Primăria comunei Berca, prin care se vor planta puieţi de salcâm în împrejurimile satelor Băceni şi Viforîta.
Această activitate se înscrie în programul manifestărilor desfăşurate cu prilejul Zilei Forţelor Terestre române – 23 aprilie şi al Centenarului Marii Uniri.
Măreţia unei păduri nu constă în numărul copacilor ci constă în numărul celor care o îngrijesc. Astfel, militarii buzoieni în colaborare cu Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu” din Buzău au conştientizat importanţa campaniei, ca şi în anii trecuţi prin participarea voluntară, pe dealurile din comuna Berca.
Prezent la activitate comandantul Garnizoanei Buzău, general de brigadă Gheorghiţă Vlad a transmis că: astfel de fapte reprezintă o grijă pentru viitor, o grijă pentru a preda mai departe un spirit civic, demonstrând încă o dată legătura vie dintre armată şi societate, dându-ne şi de această dată, nouă militarilor şi membrilor Fundaţiei „Mareşal Alexandru Averescu”, încrederea, că atitudinea de respect faţă de natură este prezentă în rândul românilor.
În cadrul acţiunii de voluntariat, alături de PreĹźedintele Consiliului JudeĹŁean Buzău, ec. Petre Emanoil Neagu, primarul comunei Berca, Ionel Dobriţa şi locuitori ai comunei Berca au participat peste 60 de militari, asigurând societatea civilă că viitorul verde este prezent în sufletul multor tineri, prin implicarea în creşterea suprafeţei împădurite ale judeţului.