Nr. 7 din 02-06-2022
Ceremonii militare dedicate Zilei Eroilor în garnizoana Buzău
Joi, 2 iunie, Garnizoana Buzău, în parteneriat cu Fundaţia „Sfântul Sava de la Buzău”, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, Consiliul Judeţean Buzău şi Primăria municipiului Buzău au organizat ceremonii militare şi religioase dedicate Zilei Eroilor, prilej cu care au fost cinstiţi eroii români căzuţi de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credinţă, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării şi întregirea neamului.

Nr. 6 din 20-05-2022
Festivitatea de premiere a Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu” – ediţia I
Vineri, 20 mai, a avut loc premierea câştigătorilor Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu”, ediţia I, organizat de Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu şi Divizia 2 Infanterie „Getica”, Ă®n parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Buzău şi Centrul Cultural şi Educaţional „Alexandru Marghiloman”.

Nr. 5 din 09-05-2022
Simpozion dedicat evocării Generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă şi triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial Ĺźi Ziua Uniunii Europene
Luni, 9 mai, Divizia 2 Infanterie „Getica” şi Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Râmnicu Sărat, au organizat un simpozion dedicat evocării generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă, fost comandant al Armatei a 2-a, la împlinirea a 140 ani de la naşterea acestuia (20 aprilie 1882), precum şi a triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial Ĺźi Ziua Uniunii Europene.

Informaţie de presă nr. 12 din 18-09-2018
„Proiectul Plantare şi Ecologizare” în comuna Berca, Buzău
Joi, 18 octombrie 2018, militarii din garnizoana Buzău au răspuns prezent, în zonele puternic afectate de alunecări de teren din comuna Berca, judeţul Buzău, la acţiunea iniţiată de primăria comunei Berca, în cadrul „Proiectul Plantare şi Ecologizare” prin care se vor planta puieţi de salcâm.
Această activitate se înscrie în programul manifestărilor desfăşurate cu prilejul sărbătoririi Zilei Armatei României - 25 octombrie.
Măreţia unei păduri nu constă în numărul copacilor ci constă în numărul celor care o îngrijesc. Astfel, militarii buzoieni în colaborare cu Fundaţia "Mareşal Alexandru Averescu" din Buzău au conştientizat importanţa campaniei, ca şi în anii trecuţi prin participarea voluntară la plantarea a 6-7 mii puieţi de salcâm în zone defavorizate, pe dealurile din comuna Berca.
Astfel de fapte reprezintă o grijă pentru viitor, o grijă pentru a preda mai departe un spirit civic, demonstrând încă o dată legătura vie dintre armată şi societate, dându-ne şi de această dată, nouă militarilor, încrederea că atitudinea de respect faţă de natură este prezentă în rândul românilor.
În cadrul acţiunii de voluntariat, alături de militari au participat locuitori ai comunei Berca, elevi ai şcolilor generale din comună, asigurând societatea civilă că viitorul verde este prezent în sufletul multor tineri, prin implicarea în creşterea suprafeţei împădurite a judeţului.