Nr. 7 din 02-06-2022
Ceremonii militare dedicate Zilei Eroilor în garnizoana Buzău
Joi, 2 iunie, Garnizoana Buzău, în parteneriat cu Fundaţia „Sfântul Sava de la Buzău”, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, Consiliul Judeţean Buzău şi Primăria municipiului Buzău au organizat ceremonii militare şi religioase dedicate Zilei Eroilor, prilej cu care au fost cinstiţi eroii români căzuţi de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credinţă, libertate, dreptate şi pentru apărarea ţării şi întregirea neamului.

Nr. 6 din 20-05-2022
Festivitatea de premiere a Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu” – ediţia I
Vineri, 20 mai, a avut loc premierea câştigătorilor Concursului judeţean de poezie „Emil Niculescu”, ediţia I, organizat de Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu şi Divizia 2 Infanterie „Getica”, Ă®n parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Buzău şi Centrul Cultural şi Educaţional „Alexandru Marghiloman”.

Nr. 5 din 09-05-2022
Simpozion dedicat evocării Generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă şi triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial Ĺźi Ziua Uniunii Europene
Luni, 9 mai, Divizia 2 Infanterie „Getica” şi Fundaţia „Mareşal Alexandru Averescu”, în parteneriat cu Primăria Municipiului Râmnicu Sărat, au organizat un simpozion dedicat evocării generalului de corp de armată Nicolae Ciupercă, fost comandant al Armatei a 2-a, la împlinirea a 140 ani de la naşterea acestuia (20 aprilie 1882), precum şi a triplei sărbători: Ziua Proclamării Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-Al Doilea Război Mondial Ĺźi Ziua Uniunii Europene.

Informaţie de presă nr. 6 din 21-04-2019
Concert de promenadă în Parcul Crâng
Duminică, 21 aprilie, Divizia 2 Infanterie „Getica” şi FundaČ›ia „Mareşal Alexandru Averescu” au organizat un concert de promenadă susţinut de muzica reprezentativă a marii unităţi, dedicat sărbătoririi Zilei Forţelor Terestre Române.
Buzoienii au putut asista la concertul de promenadă, în care a fost abordat cel mai diversificat repertoriu (marşuri, polci, valsuri, jazz, muzică internaţională, folclor autentic).
Muzicii reprezentative a Diviziei 2 Infanterie „Getica” i s-a alăturat trei elevi ai Liceului de Arte „Margareta Sterian” şi profesorul de la clasa de trompetă Corneliu Vişan, care s-au îmbinat perfect în audiČ›ia muzicală oferită publicului buzoian prin momente de virtuozitate de excepČ›ie.
Sub bagheta căpitanului Dănuţ Vulpe, fanfara militară, o verigă trainică între armată şi societatea civilă, are un notabil rol în viaţa culturală a municipiului, prin susţinerea unor concerte de promenadă, în parcul Crâng, în chioşcul secular al muzicii militare.