Nr. 1 din 26-02-2021
Bursa ā€˛General de corp de armată Nicolae Ciupercăā€¯ a ajuns la cei şase elevi buzoieni admişi la colegiile naţionale militare
Începând cu anul 2020, Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ şi-a propus să susţină, prin burse, şase dintre tinerii buzoieni declaraţi admişi la colegiile naţionale militare, întru motivarea de a excela în învăţământul militar.

Nr. 4 din 01-12-2020
Ziua Naţională a României sărbătorită în Garnizoana Buzău
Anul acesta, manifestările dedicate Zilei Naţionale a României desfăşurate în garnizoana Buzău au avut loc în cadru restrâns, fără public, având în vedere contextul epidemiologic în care ne aflăm.

Nr. 3 din 09-10-2020
Fundaţia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ ā€“ 15 ani de activitate
Manifestările dedicate împlinirii a 15 ani de la înfiinţarea Fundaţiei ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ s-au încheiat vineri, 9 octombrie, la Cimitirul Militar din localitatea Deleni, judeţul Iaşi, unde a fost organizat un ceremonial militar şi religios cu depuneri de coroane la Monumentul Eroilor Regimentului 48 Infanterie Buzău, căzuţi la datorie în iarna anului 1916-1917.

Informaţie de presă nr. 6 din 21-04-2019
Concert de promenadă în Parcul Crâng
Duminică, 21 aprilie, Divizia 2 Infanterie ā€˛Geticaā€¯ şi FundaČ›ia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ au organizat un concert de promenadă susţinut de muzica reprezentativă a marii unităţi, dedicat sărbătoririi Zilei Forţelor Terestre Române.
Buzoienii au putut asista la concertul de promenadă, în care a fost abordat cel mai diversificat repertoriu (marşuri, polci, valsuri, jazz, muzică internaţională, folclor autentic).
Muzicii reprezentative a Diviziei 2 Infanterie ā€˛Geticaā€¯ i s-a alăturat trei elevi ai Liceului de Arte ā€˛Margareta Sterianā€¯ şi profesorul de la clasa de trompetă Corneliu Vişan, care s-au îmbinat perfect în audiČ›ia muzicală oferită publicului buzoian prin momente de virtuozitate de excepČ›ie.
Sub bagheta căpitanului Dănuţ Vulpe, fanfara militară, o verigă trainică între armată şi societatea civilă, are un notabil rol în viaţa culturală a municipiului, prin susţinerea unor concerte de promenadă, în parcul Crâng, în chioşcul secular al muzicii militare.