Nr. 2 din 18-02-2020
Ziua Consiliului Internaţional al Sportului Militar sărbătorită în garnizoana Buzău
Marţi, 18 februarie, Garnizoana Buzău a organizat cu sprijinul Fundaţiei ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯, la Stadionul de Atletism Buzău şi în Parcul Crâng, o activitate sportivă (cros 3000m), dedicată aniversării Zilei Consiliului Internaţional al Sportului Militar ā€“ C.I.S.M., la care au participat aproximativ 200 de persoane, militari şi civili din cadrul unităţilor militare din Garnizoana Buzău, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Buzău, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Buzău şi Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă ā€˛Neron Lupaşcuā€¯ al judeţului Buzău.

Nr. 1 din 24-01-2020
ā€˛Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţean Buzăuā€¯
Vineri, 24 ianuarie, Teatrul George Ciprian Buzău şi Centrul Judeţean de Cultură şi Artă Buză u în parteneriat cu Divizia 2 Infanterie ā€˛Geticaā€¯ şi Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Buzău, sub egida Consiliului Judeţean Buzău au organizat cea de-a cincea ediţie a evenimentului ā€˛Hai să dăm mână cu mână la Muzeul Judeţeanā€¯.

Nr. 17 din 01-12-2019
1 Decembrie 2019 - Ziua Naţională a României în Garnizoana Buzău
Duminică, 1 decembrie, buzoienii au sărbătorit împreună Ziua Naţională a României, sărbătoarea de suflet a tuturor românilor, printr-o ceremonie militară şi religioasă şi defilare cu personal şi tehnică militară ce au avut loc pe Calea Eroilor din Buzău.

Informaţie de presă nr. 6 din 21-04-2019
Concert de promenadă în Parcul Crâng
Duminică, 21 aprilie, Divizia 2 Infanterie ā€˛Geticaā€¯ şi FundaČ›ia ā€˛Mareşal Alexandru Averescuā€¯ au organizat un concert de promenadă susţinut de muzica reprezentativă a marii unităţi, dedicat sărbătoririi Zilei Forţelor Terestre Române.
Buzoienii au putut asista la concertul de promenadă, în care a fost abordat cel mai diversificat repertoriu (marşuri, polci, valsuri, jazz, muzică internaţională, folclor autentic).
Muzicii reprezentative a Diviziei 2 Infanterie ā€˛Geticaā€¯ i s-a alăturat trei elevi ai Liceului de Arte ā€˛Margareta Sterianā€¯ şi profesorul de la clasa de trompetă Corneliu Vişan, care s-au îmbinat perfect în audiČ›ia muzicală oferită publicului buzoian prin momente de virtuozitate de excepČ›ie.
Sub bagheta căpitanului Dănuţ Vulpe, fanfara militară, o verigă trainică între armată şi societatea civilă, are un notabil rol în viaţa culturală a municipiului, prin susţinerea unor concerte de promenadă, în parcul Crâng, în chioşcul secular al muzicii militare.